HRVATSKO DRUŠTVO ZA GASTROINTESTINALNU ENDOSKOPIJUPIŠI NAMinfo(at)kolonoskopija.com

PRIPREMA ZA KOLNOSKOPSKI PREGLED

Prije zahvata

Nema dobrog kolonoskopskog pregleda bez adekvatne pripreme pacijenta. Naime, kako je ranije u uvodu spomenuto kolonoskopijom pregledavamo unutrašnjost debelog crijeva i bitno je da ono bude čisto, bez ostataka stolice, kako bi se omogućio detaljan i kompletan pregled debelog crijeva.

Neprikladna primjena bolesnika, nažalost ima brojne posljedice poput produljenja trajanja pretrage, uslijed potrebe za ispiranjem crijeva tijekom pregleda, mogućnosti previda ozbiljnije patologije sluznice debelog crijeva, a u krajnjem odgađanja i potrebe za ponavljanjem pretrage. Stoga je danas adekvatna priprema pacijenta smatra jedan od bitnih parametara kvalitete kolonoskopije.
Sama priprema za kolonoskopiju obuhvaća nekoliko radnji koje je potrebno učiniti prije same kolonoskopije. Ove radnje uključuju modifikaciju primjene lijekova koje pacijent eventualno koristi, pridržavanje dijetetskog režima dan prije i na dan pregleda, te primjenu laksativa.


Primjeri loše i dobre pripreme za kolonoskopiju






Priprema prije zahvata

2.a PRIMJENA KRONIČNE TERAPIJE/LIJEKOVA
a.i DIJABETES
a.ii ANTIKOAGULANCIJE
a.iii peroralno željezo

2.b DIJETA
b.i dan prije pregleda
b.ii dan pregleda

2.c LAKSATIVI
c.i ISTI DAN
c.ii PREPOLOVLJENA DOZA
c.iii POMOĆNE TVARI
iii.1 Espumisan
iii.2 Donat Mg


Prije Kolonoskopije

modificirajte primjenu lijekova, budite na dijeti i primjenite laksative



Prije zahvata

Primjena lijekova



Kolonoskopski pregled nalaže promjenu primjene stanovitih lijekova koje pacijent korisiti za lijčenje svojih kroničnih stanja poput dijabetesa, ili stanja koje nalažu primjenu antikoagulancija ili antiagregacijske terapije, poput aspirina ili klopidogrela. Treba napomenuti da su ove upute općenite naravi i svakako se potrebno konzultirati sa svojim liječnikom

Dijabetes

Kako je sastavni dio pripreme bolesnika pridržavanje dijetetskih mjera, kod bolesnika koji boluju od dijabetesa, potrebne su stanovite promjene redovitog uzimanja lijekova, kako bi se izbjegle epizode hipoglikemije.

Kod pacijenata koji koriste metformin za kontrolu šećera u krvi, isti je potrebno prekinuti dva dana prije procedure. U slučaju da bolesnik koristi inzulin, onaj koji je brzog djelovanja potrebno je prekinuti uzimati na dan procedure, a onaj dugog djelovanja uzeti u polovičnoj dozi. Mudro je pri tome, doći na pregled s uređajem za mjerenje glukoze u krvi, te ponijeti sa sobom sve lijekove koje koristite u terapiji, kao i kakvo pakiranje voćnog soka ili bombona. Nakon pregleda, nije potrebno primijeniti dvostruku dozu inzulina, s idejom da se nadoknadi propušteno.

Antitrombotska terapija (antikoagulansi i/ili antiagregacijska terapija)

Kod bolesnika koji uzimaju neki oblik antitrombotske terapije (protiv zgrušavanja krvi), primjerice onih koji imaju treperenje srčanih preklijetki (npr. fibrilacija atrija), ili su preboljeli srčani ili moždani udar, potrebno je iste prekinuti pet dana prije pregleda.

Ovo je potrebno učiniti, jer se u načelu za svaku kolonoskopiju, predmnijeva da će biti terapijske naravi. Stoga je potrebno prekinuti ovu formu terapije, kako bi se smanjio rizik poput postpolipektomijskog krvarenja. Ovisno o ishodu kolonoskopije, antiagregacijsku terapiju moguće je nastaviti odmah ili dan-dva nakon pregleda.

U vrlo rijetkim slučajevima, primjernice kod bolesnika u kojih nije moguće prekinuti antiagregacijsku terapiju, odnosno u kojih postoji veliki rizik za nastanak neželjenih kardiovaskularnih ili neurovaskularnih događaja, popu srčanog ili moždanog udara, standardna antitrombotksa terapija mijenja se u kratkodjelujuću, a taj postupak, kao i kolonoskopski pregled obavlja se u bolničkim uvjetima.

Peroralna primjena željeza

Kod bolesnika koji uzimaju tablete željeza, potrebno je prekinuti terapiju tjedan dana prije pregleda. Naime, primjena željeza mijenja boju stolice u tamnu, što može ometati vizualizaciju crijeva.


Promjena prehrane

Dijeta



Stanovita hrana i tekućine mogu otežati adekvatnu pripremu bolesnika za kolonoskopski pregled i utjecati na adekvatan prikaz sluznice. Stoga se preporuča dan prije pregleda korištenje prehrane s niskim udjelom ostatnih vlakana.

Od krute hrane, potrebno je izbjegavati kruh, tjesteninu, meso i plavu ribu, te izbjegavati mliječne proizvode poput mlijeka, sira, jogurta i vrhnja, kao i voće koje sadrži sjemenke. Umjesto toga, preporuča se unos ugljikohidrata poput bijelog kruha, krekera, riže, potom od mesnih prerađevina, one namirnice koje pripadaju tzv. „bijelom mesu“ poput piletine, puretine, te bijela riba. Također dopušten je unos kuhanog povrća, te konzervirano voće.

Od tekućina ne preporuča se unos alkohola (pivo, vino), obojenih pića poput soka od paradajza, brusnica ili borovnica, te gustih sokova. Potrebno je uzimati samo bistru tekućinu, poput vode, čaja, bistrih sokova (npr. sok od jabuke), te bistra pileća juha. Tekućinu je moguće uzimati cijelo vrijeme, do dva sata prije samog termina, u slučajevima kada se kolonoskopija radi u kratkotrajnoj intravenskoj anesteziji.


Umjetni i prirodni

Laksativi



Laksativi su tvari koje potiču pražnjenje crijeva. Mogu biti prirodni (poput pripravaka sene, ili tvari koje su bogate šećerima poput suhih smokvi i šljiva), a pri izvođenju kolonoskopije koriste se pripravci na bazi polietilen-glikola. Radi se o osmotskom laksativu, koji izaziva lučenje vode u debelo crijevo i time potiče rad i pražnjenje crijeva, u kratkom vremenu, što je pogodno za pripremu za kolonoskopiju.

Laksativi koji se koriste u pripremi za kolonoskopiju, u pravilu dolaze u pakiranjima od dvije doze, a njihov režim uzimanja laksativa ovisi o vremenu kada se izvodi kolnoskopija. Za one procedure koje se izvode ujutro, laksativi se uzimaju u podijeljenoj (eng. „split“) dozi, a kod kolonoskopija koje se izvode u popodnevnim satima, obje doze mogu se uzeti na dan pretrage (eng. „same day“).

Kod primjene laksativa u podijeljenoj dozi, jedna doza se uzima navečer, dan prije pretrage, a druga na sam dan pretrage, obično 4-5 sati prije samog termina. Kada se obje doze uzimaju na isti dan pretrage, obično je prvu dozi potrebno uzeti 6 sati prije termina, te potom uzeti i drugu dozu, najkasnije kasnije 3 sata prije termina. Uz uzimanje laksativa, potrebno je uzimati dovoljno tekućine, kako bi se pospješila priprema za pregled.

Treba napomenuti, da laksativi nisu ugodnog okusa (najčešće se radi o gorko-slanim osjetima) i potrebno ih je piti gutljaj po gutljaj, dovoljno ih je popiti u otprilike 30 minuta za jednu dozu. Naglo ispijanje laksativa može dovesti do neželjenih posljedica, poput mučnine i povraćanja. Korisno ih je prije upotrebe ostaviti u frižideru i piti ih ohlađene, kako bi se smanjio njihov neugodan okus. Pored toga moguće je njihov okus poboljšati primjenom drugih slatkih pića ili pepermint bombona.

Osim laksativa, poželjno je uzimanje i pomoćnih tvari poput simetikona, kako bi se postigla što bolja priprema pacijenta za kolonoskopiju. Simetikon smanjuje površinu napetost i uspješno uklanja pjenušav sadržaj u crijevu, koji često zna zaostati nakon primjene laksativa. Pored toga, prema nekim ispitivanjima, korištenje mineralne vode bogate magnezijem također pomaže u boljoj pripremi bolesnika za kolonoskopiju. Razlog tome može ležati u činjenici da magnezij potiče peristaltiku crijeva.


Kvalitetan pregled

Napomena


Konačno treba znati, da napor koji se ulaže u pripremi za kolonoskopiju, ima za cilj što bolju vizualizaciju cijele stijenke debelog crijeva, kako bi pregled bio kvalitetan. odnosno izbjegao previd moguće patologije u debelom crijevu.

Za utjehu (i kao nagrada za uloženi trud!), može poslužiti činjenica da u slučaju urednog nalaza, slijedeći pregled u svrhu prevencije kolorektalnog karcinoma, može se izvesti u periodu 7 do 10 godina, ovisno o prisutnim čimbenicima rizika.




KOLONOSKOPIJA

HRVATSKO DRUŠTVO ZA GASTROINTESTINALNU ENDOSKOPIJU

Sesvetska ulica 3,
1000 Zagreb,


Copyright by kolonoskopija.com.All rights reserved.